Mõned soovitused klikkerkoolitusega alustajale


Kui oled algaja klikkerkoolitushuviline ja soovid hakata oma koera klikkeriga koolitama, oleks mõistlik alguses siiski mõne klikkerkoolitust valdava koolitajaga ühendust võtta ning mõned trennid koos teha. See on vajalik põhiteadmiste ja -oskuste omandamiseks ja kinnistamiseks.
  • Enne treenima hakkamist mõtle läbi, mida täpselt treenida tahan (kiirust või asendi korrektsust või konkreetset liigutust vms). Siis võta 2-3 minutit aega ning tee seda.
  • Ühe treeningsessiooni jooksul treeni vaid üht teatud elementi käitumisest. Näiteks: kui treenid istumise kiirust, siis pole algul tähtis, kui korrektses asendis koer täpselt istub. Hiljem, kui nii asend kui kiirus on eraldi treenitud, võib need alles kokku panna.
  • Jälgi, et koer saaks piisavalt kinnistust! Kui koer kaotab huvi, on kriteeriumid liiga kõrged ning nõudmisi tuleks vähendada.
  • Jälgi, kliki ajastust! Sa saad seda, mida kinnistad (klikid), mitte seda, mida tahad.
  • Lõpeta siis, kui koeral on kõige lõbusam ja alati koera õnnestumisega.
  • Kasulik on pidada treeningpäevikut, kuhu paned kirja trenni kuupäeva, kriteeriumi, mida treenid (nt koer istub vihje kuulmisest alates 2 sek jooksul) ning korduste ja õnnestumiste arvu (nt 10 kordust/8 õnnestumist) ning vajadusel lisad märkmeid.
  • Järgmisele tasemele ei tasu kiirustada, sest siis võib soovitud käitumine koost laguneda ning koer ei saa aru, mida me tahame. Koera õnnestumise protsent peaks olema vähemalt 80. Eluliselt tähtsate käitumiste puhul (nt juurde tulemine) 90 või veel enam.
  • Varieeri preemiaid! Mida raskem käitumine/ mida raskemates oludes, seda maitsvam maius või vingem preemia (koera arvates) peab olema!

Klikkerkoolitus pole salateadus, mida oskavad ainult vähesed väljavalitud. Klikkerkoolitus  koosneb suuresti jälgimis-, ajastus- ja planeerimisoskusest. Kõik need oskused on aga arendatavad ning õpitavad. Klikkerkoolituses tõeliselt tugevaks saamine võtab aastaid, aga tulemus on seda väärt!

Klikkerkoolitusest huvitudes soovitan lugeda järgmisi raamatuid:
K. Laurence "Clicker Revolution"
K. Pryor "Ära koera maha lase" - annab suurepärase ülevaate operantsest tingimisest ning sisaldab hulgaliselt elulisi ja vahel ka naljakaid näiteid