Kodukoera põhikoolituse 3 moodulit

KPK kursus on jälle läbinud uuenduskuuri. 3 moodulit õigustas end hästi. Inimesed olid väga rahul, et said rahulikus tempos uurida ja õppida süvitsi koera käitumise, treenimise ja enda kohta. 
Ükski kasutuses olev programm ei saa aga püsida pikalt muutumatul kujul ja täiustada ning selgust luua saab alati. Seetõttu tuleb sel aastal 3 moodulit jälle veidi uuendatud kujul. 

KPK on üles ehitatud üksteisele toetuvate blokkidena, kus on nii teemasid, mis tulevad järgnevates moodulites uuesti töösse kui ka teemasid, mida käsitletaksegi ainult ühes moodulis.  

Kui alles alustate koolitusteed või olete käinud mõne teise koolitaja juures, siis soovitan kindlasti alustada KPK1 moodulist. Kui olete käinud minu juures individuaalkoolituses, siis tuleks kindlasti konsulteerida, millisest moodulist alustamine on teile jõukohane. Kui olete varem KPK läbinud, siis võite sobiva mooduli vabalt valida sõltuvalt sellest, milliste teemadega soovite hetkel rohkem tegeleda 


Millised oskuseid õpib kursusel inimene?

Ma pean väga oluliseks, et inimesed õpiksid oma koeri jälgima, nende kehakeelt ja isiksust tundma ning koeraga arvestama. Oluline on õppida analüüsima situatsioone, mis tekivad hetkest hetkesse ning veidi ka ennustada osata, et koera paremini hallata ning päevast päeva hakata õigemaid otsuseid vastu võtma (sõltuvalt vajadustest ja võimalustest). Lisaks õpime treenimisvahendite (rihm, preemiad, klikker) kasutamist, harjutame enda kehateadlikkust. Ja siis loomulikult sellest nö päris treenimise poolest - kuidas üldse käitumisi koerast kätte saada ja kuidas neid tugevamaks või nõrgemaks muuta, kuidas vihjeid lisada jm.

Millised käitumised koer kursuse käigus selgeks saab?

Põhjused, miks sellele küsimusele on raske ühest vastust anda, on järgmised: 
Ma lähtun koolitustel alati õppija tempost ning seetõttu on ka koerad ning inimesed erinevatel tasemetel.  
Inimeste vajadused ja soovid on erinevad, seetõttu erinevad ka  nende nõudmised koerale. Aeg-ajalt saab ikka juhenditesse muudatusi tehtud, sest üks mõõt ei sobi kõigile. See on normaalne.

Kogu kursuse läbivateks teemadeks on aga: usaldusliku suhte tugevdamine, inimesega kontakti hoidmine, inimese antud vihjetele vastamine, toimetulek piiratult olemisega, enesekontroll. 

Moodulite kaupa on need käitumised erinevad, mis nende tulemusteni jõudmisele kaasa aitavad. 


Mida see minu elus muudab?

Usalduslik suhe on see, millest paljud koera võttes unistavad, aga sageli sumbub see unistus kuhugi igapäevasahkerdustesse. Usalduse tugevdamine on oluline iga tegevuse juures, mida sa oma koeraga ette võtad. Kuidas seda teha, selles osas aitan sind nii hästi kui oskan.

Kui sa suudad vilunult kasutada nii treenimisvahendeid kui tead õppimisteooriat ning oskad kasutada lihtsamaid treenimisvõtteid, suudad sa õpetada praktiliselt kõike, mida sul igapäevaeluks koeraga vaja läheb. 

Kui koer teab, et teatud viisil käitumist märgatakse ja ta saab midagi head teatud viisil käitumise eest, siis muutub teie igapäevaelu rahulikumaks, sest koer pakub rohkem neid käitumisi, mis ka sulle sobivad (nt istumine, juurdetulek, kontakt).


KPK moodulid:

KPK1- Hea algus

Käitumised, mida koerale õpetame: pilkkontakt, puudu, jäta-võta, mäng ja reeglid, üksiolek, anna.

Esimeses  moodulis alustame päris algusest. Õpime, kuidas käsitseda rihma ilma ennast ja koera sisse mässimata. Kuidas hoida koera rihmas ilma teda tirimata, ent ka rihma järel lohisemata. Kuidas panna paika piire, õpetada koera üksi olema jm. Väga oluline on, et inimene õpiks varustust kasutama efektiivselt ja mugavalt. Teeme palju kontakti parandavaid harjutusi.

Esimene moodul algab 2-tunnise sissejuhatava ilma koerata tunniga. Teised moodulid algavad 1 sissejuhatava tunniga, kuhu koeri kaasa ei võeta.

KPK2- Head kombed

Käitumised, mida koerale õpetame: lama, seisa, istu, puhka, uksest väljumine ilma tormamata, enesekontroll toidu, mängu ja muude ressursside juures.

Miks on oluline  positsioone süsteemselt õpetada? 

 1. õpetades hoolikalt ja õigesti istumist-seismist-lamamist, saame koera paremini "sõna kuulama", see tähendab, et ta ei istu, kui tal palutakse lamada vms. 
 2. õpetame ta reageerima kiiresti juba esimesele vihjeleSageli olen oma trennides kuulnud inimeste muret, et kas tõesti tuleb jälle hakata istumist-lamamist õpetama, meil on see juba kodus tehtud. Kui käitumine üle vaadata, siis selgub, et koer tegelikult ootab, et talle enne maiust näidataks, kui ta käitumist sooritama hakkab või tunneb ta end mugavalt kuni omanik on juba ilmselgelt ärritunud ja ütleb vihjet umbes 7. korda. Kui me peame ütlema 5 korda, et koer reageeriks või lehvitama tema nina ees maiust, siis see käitumine pole selge ja vähegi keerulisemates olukordades pole lootustki, et koer meie vihjele vastaks.
 3. Treenime koera kindlalt asendis püsima ka siis, kui on vaja pikemalt istuda/ lamada/ seista, kui omanik eemaldub koerast või kui teine inimene ligineb või muud tähelepanuväärset läheduses toimub.


KPK3- Jalutame KOOS!

Selle 8-tunnise kursuse käigus teeme erinevaid harjutusi koos liikumise parandamiseks. Koos liikumise all pean silmas nii rihmas kui rihmata jalutamist ning juurdetulekut.

Sellel kursusel osalemise eelduseks on 1. ja 2. mooduli läbimine.

Teema on loomulikult oluline kõigile omanikele - kes ei tahaks teha idüllilisi jalutuskäike. Kui vaid see koer ei sikutaks... Esimene tund on jällegi ilma koerata sissejuhatav kohtumine, kus mõtleme läbi, mida me oma koertelt nõuame, mida me pakume. Milline on sinu koera elu?

Edaspidi teeme erinevaid harjutusi, mille sihiks on harmoonilised KOOS jalutuskäigud nii linnatänaval kui hiljem maastikul. Rihmas või rihmata -see pole ju tähtis, tähtis on, et KOOS oleks.


NB! Tõsiseid ja kaua kestnud probleemkäitumisi nende kursuste käigus ei lahata. Kui teil on selline probleem, siis palun võtta ühendust individuaalkonsultatsiooni aja kokku leppimiseks.


Kui tuled koeraga trenni...

 • Esimesse tundi (loengusse) võta kaasa vaktsineerimistunnistus!
 • Ära sööda oma koera vähemalt 2 tundi enne trenni!
 • Enne trenni tulekut jaluta oma koera lühidalt, lase tal ära teha hädad ning korista oma koera järelt!
 • Tule trenni hea tujuga, olles valmis uuteks väljakutseteks, mida Sinu treeningpartner Sulle pakub!
 • Haige, lonkava, jooksuajas  koeraga ei tohi tunnis osaleda. Sel juhul on oodatud omanik ilma koerata.
 • Alati võta trenni kaasa: klikker, koera lemmikmänguasi, tavaline nahast või tekstiilist kaelarihm, umbes 2m pikkune jalutusrihm.
 • Suur hulk (u 0,5 l - 0,75 l karbi täis) väikeseks lõigutud maiuseid
 • Maiusteks sobivad: keedetud kanamaks, kanasüdamed, erinevad keedetud siseelundid. Sobivad ka juust, kanapallid, -pihvid, viinerid, sardellid vms. Palun katseta eelnevalt kodus, kas maius, mida kavatsed kaasa võtta, koerale ka maitseb ja ega see tal kõhtu lahti tee! Maius peab olema kergesti alla neelatav ja koer ei peaks seda närima.
 • Maiusteks ei sobi: erinevad krõbinad, lemmikloomapoest ostetavad pehmemad või kõvemad treeningmaiused - need on hoolimata niiskussisaldusest siiski küpsised.
 • Agressiivse ja väga ärev koer ei sobi grupitrenni. Sellisele koerale on kohasem individuaalkoolitus.