Kelgukoerad ja tagasiside Kristina Mägi 04. apr

Minu suureks rõõmuks pälvis Mürgel palju kiidusõnu erinevalt poolt :)
Seda on ülimalt tore lugeda, kui positiivset vastukaja Mürgel saanud on. Ise ma aga niiväga rahul ei ole sellega, mis nendest kahest päevast kokku sai pandud. Filmide tegemisest ei tea ma tuhkagi, aga ma tean seda, et Mürgel sooritas oma ülesandeid vähemalt korra nii, et see stsenaariumit arvestades konteksti sobis. Kokku on aga monteeritud kohati täiesti sobimatud tükid. Nt Mürgel metsast välja tulles sõnakuulelikkuse istu-lama-istu-lama sooritamas või siis kepseldes jooksmise pealt istu ja lama, ise samal ajal pööraselt saba liputades. No ei tee hüljatud ja omaniku kaotanud koer tõenäoliselt nii. See vist oligi suurim häda.

Lugesin ühest foorumist hirmuga, et üks inimene juba mõtleb peale filmi nägemist labradori võtmisele. See konkreetne koer, kes filmis mängis, on 6 aastat pidevalt koolitust saanud. Filmis mängimine ei tule koeral nö loomulikust intelligentsist, vaid eeldab omaniku ja koera koostööd. Koostöö eeldab aga häid suhteid ning palju teadlikku koos tegutsemist.

Ma siiralt loodan, et selle filmi nägemisest ei teki kellelgi tõsist soovi võtta endale ka tark labrador. Lapsed seda seriaali loodetavasti ei vaata. Täiskasvanutel peaks aga mõistust nii palju peas olema, et mõista: SEE ON FILM. Päris koer ei käitu nii.

Koerad ei ole moraalsed olendid. No ei ole. Koerad EI tea, mis on õige või väär, nad ei tea ka viisakusest midagi. Nende mõtlemises puuduvad sellised kategooriad. Koerad õpivad selgeks selle, mis on ohutu ja kasulik ning mis on ohtlik või mõttetu. Koerad ei maksa ka kätte, ammugi ei hau nad pikaajalisi kättemaksuplaane. See on inimese valmis kirjutatud lugu. Sellise inimese, kes tahaks näha koera nii, nagu tema näha tahab (ja muidugi peale tema veel paljud inimesed). Ka Disney filmides näeb sarnaseid koeri, kes käituvad nagu inimesed mitte koerad. (Beethoven, 101 dalmaatsia koera  jne). Kõik need filmid on tegelikult paljudele koertele väga oluliselt kahju teinud, kuna inimestele meeldivad need filmikangelased ning nad ootavad ka oma lemmikutelt sarnast mõtlemist ja käitumist. See pole aga kõige parema tahtmise juures võimalik. Koerad lihtsalt pole inimesed, aga ülalmainitud filmide koerad käituvad nagu inimesed.

Koerad on olendid, kes ei mõista inimkeelt, küll aga õpivad nad elu jooksul väga hästi lugema keskkonnas leiduvaid signaale, kehakeelt ja intonatsiooni. Nad õpivad kogemusest katse-eksituse meetodil ja neil puudub abstraktne mõtlemine. Nad on oportunistlikud loomad, kes ei jäta võtmata, kui toit on ripakil (ja olukord on ohutu) ning tegemata muud (enda arust) toredat, kui neil seda lastakse.

Kõigest sellest hoolimata, aga võibolla justnimelt sellepärast on koerad täiesti võrratud olendid. Igaüks isemoodi.

Kommentaarid: 0

Email again:
Lisa kommentaar
Nimi:
E-mail:  E-maili aadressi ei avalikustata
Kommenteeri: